Неупереджені свідки: виставка світлин «Окупований Чернігів»

Неупереджені свідки: виставка світлин «Окупований Чернігів» відкрилася в бібліотеці ім. М. Коцюбинського
400 унікальних фото Чернігова, зроблених німецькими та угорськими вояками під час окупації (1941-1943 рр.), вдалося зібрати колекціонеру Дмитру Сілічу за вісім років. Понад три десятки з них зараз експонуються у міській бібліотеці ім. М. Коцюбинського. Виставка «Окупований Чернігів» відкрилася тут до Дня пам’яті й примирення.
«Важко повірити, що ще у 2010 році у нашому розпорядженні не було жодного такого фото, – зазначив під час відкриття виставки професор, доктор історичних наук Сергій Леп’явко. – Наші люди зазвичай викидають старі фото, які залишилися після родичів, на смітник, а от німці вважають, що такі світлини можуть бути комусь цікаві – і продають їх».
На різних Інтернет-аукціонах та форумах з продажу антикваріату чернігівський колекціонер Дмитро Сіліч от уже понад вісім років вишукує такі унікальні фото. Оригінальні світлини невеликі за розміром, приблизно 6 на 9 см, на виставці представлені їхні збільшені копії. Середня вартість однієї світлини – близько 1 євро, а от їхню наукову цінність важко переоцінити. «Адже фотографії – це найбільш неспростовні історичні джерела, – зазначає Дмитро Сіліч. – Німецькі та угорські фото періоду окупації дозволяють перевірити ту інформацію, яка була відома нам лише з радянських джерел. Адже відомо, що однобічний погляд далеко не завжди об’єктивний».
Саме фото з колекції Дмитра Сіліча дозволили спростувати той факт, що П’ятницька церква була зруйнована під час наступу німців у 1941. Адже вона постає цілою на світлинах періоду окупації. Зруйнована вона була вже у 1943 році.
На фото можна побачити краєвиди Чернігова 1941 – 1942 років. На багатьох з них – руїни храмів, будинків. Фактично, весь старий центр міста був зоною суцільних руйнувань. На деяких фото зафіксовані пам’ятки, які не збереглися до нашого часу. Зокрема, фонтан «Хоровод», що знаходився у сквері Попудренка. Також збереглося фото зруйнованої будівлі старого вокзалу.
Участь у відкритті виставки взяли військові: ветеран Другої світової війни полковник Володимир Горшков та учасник АТО, заступник командира 13-го батальйону, підполковник Ігор Бизган, які побажали присутнім мирного неба та провели паралелі між Другою світовою і теперішньою україно-російською війною.
На захід також запросили учнів Чернігівського залізничного ліцею. «Молоді люди повинні знати свою історію, щоб уникнути «бомбардування мозку», яке часом страшніше за зброю», – наголосив професор Сергій Леп’явко.
Присутнім продемонстрували фрагменти фільму «Чернігівський рубіж», про трагічні події 1941 року.
Виставка триватиме до кінця травня, тому оглянути її зможуть усі охочі.


08.05.2019 Віктор 0

ТОП користувачівksankaВікторzoomGromesLeycenterofinteractionecologia077БиблиотекарьkaidachsoniaМариша