Історична довідка

Cтворення широкої бібліотечної мережі в Україні розпочинається на початку 20 ст.
У місті Чернігові перша згадка про розвиток бібліотек припадає на кінець 19 сторіччя. Спочатку це були громадські бібліотеки.
У вересні 1948 року рішенням Виконавчого комітету міської Ради депутатів трудящих у Чернігові була офіційно відкрита перша міська бібліотека, яка на той час обслуговувала 130 читачів і мала на кінець року 700 примірників книг.Бібліотека знаходилась по вул. Коцюбинського, 9. Завідувачкою бібліотеки було призначено Підгурську Лізу Олександрівну, яка працювала на цій посаді 10 років. Пізніше у різні роки бібліотекою керували: Примак Дмитро Гаврилович (1959 – 1961рр.), Волков Микола Олександрович (1961 – 1983рр.), Мостова Марія Яківна (1983 – 2003рр.), з 2003 року бібліотеку очолює Власенко Ніна Іванівна.
В 1951 році бібліотека отримала нове приміщення по вул. 25 – річчя Жовтня, 20, де були відкриті читальний зал на 35 місць та невелика кімната для абонементу.
 
До її структури також входило 18 пересувних бібліотек, які обслуговували жителів міста в гуртожитках і на підприємствах. На цей час її фонд зріс до 18450 примірників, ним користувалося 1700 читачів.
В 1953 році рішенням міськвиконкому на прохання Ірини Михайлівни Коцюбинської, читачів та працівників бібліотеки, міській бібліотеці присвоєно ім'я М.М. Коцюбинського. Визначною подією для книгозбірні був переїзд в 1961 році в нове приміщення, збудоване за індивідуальним проектом по вул. Кирпоноса, 22. Бібліотека знаходиться тут і нині.
 
 
Просторий абонемент, світлий чудовий читальний зал, затишок та культура обслуговування – все це приваблює відвідувачів. Їх кількість з кожним роком зростає. Важливою віхою в історії бібліотеки була централізація. В 1976 році бібліотеки міста Чернігова були об’єднані в міську централізовану бібліотечну систему, куди ввійшли бібліотека ім. М.М. Коцюбинського, 5 бібліотек для дорослих та 3, що обслуговують дітей. На сьогоднішній день до складу ЦБС входить 13 бібліотек. Бібліотека ім. М.М.Коцюбинського має статус Центральної бібліотеки. Вона є центром методичної, інформаційно-бібліографічної роботи в місті. В її структурі: відділ обслуговування (абонемент, читальний зал), відділ комплектування і обробки літератури, відділ методичної та бібліографічної роботи, відділ комп’ютерного забезпечення з Інтернет центром, сектор обмінного фонду, сектор обліку та контролю, Канадсько – Український центр.
 
 
Тут створено оптимальні умови для ефективної роботи по бібліотечно-бібліографічному обслуговуванню користувачів. Бібліотеку відвідують студенти, учнівська молодь, спеціалісти, інтелігенція міста, пенсіонери та інші. Щорічно обслуговується близько 10 тис. користувачів, їм видається понад 207 000 примірників літератури. Бібліотека бере участь у виконанні національних, обласних, міських цільових програм. Нові умови життя потребують нового мислення, нової культури діяльності. Тому, з метою розробки стратегії розвитку культури, формування нової культурної політики була затверджена міська комплексна програма „ Культура і мистецтво Чернігова. 2003 – 2010 роки ”. Бібліотека працює в рамках цієї Програми, основним завданням якої є збереження культурної спадщини та забезпечення доступу населення до культурних надбань.
В 1998 році відкрито Канадсько – Український центр як структурний підрозділ центральної бібліотеки ім. М.М.Коцюбинського. Постійними гостями центру є представники української діаспори: Ярослав Семчишин, Степан Горлач, Іван Кузик та громадська діячка, меценат Марія Фішер – Слиж з Торонто. Діаспора надає матеріальну підтримку для успішної роботи центру.
 
 
Всі бажаючі можуть ознайомитися з цікавою літературою, яка вийшла в світ у Канаді. Активно ведеться краєзнавча робота. Зведений краєзнавчий каталог, тематичні папки з питань краєзнавства доповнюють довідково-бібліографічний апарат. Бібліотека проводить зустрічі з письменниками, композиторами, артистами, відомими людьми міста.
 
Починаючи з 1999 року, в центральній бібліотеці ім. М.М. Коцюбинського щорічно проводиться обласний літературний конкурс „Краща книга року” .
Мета конкурсу – підтримка місцевого книговидавництва, заохочення письменників рідного краю та популяризація їх творчості серед громадськості міста. Конкурс відіграє значну роль в культурному житті міста та області.
 
В 2001 році бібліотека виграла грант, наданий Бюро у справах освіти і культури Держдепартаменту США. Адмініструє цей проект Рада міжнародних досліджень та обмінів ( IREX ).
В бібліотеці створено безкоштовний Інтернет- Центр, де збираються науковці, педагоги, студенти, громадські діячі, проводяться конференції, чати, семінари. Бібліотека має удосконалений довідково – бібліографічний апарат з елементами інформаційного пошуку. Оскільки, значно зросли запити на нові законодавчі документи та нормативні акти, виникла необхідність зібрати та акумулювати всі нормативно-правові акти, прийняті місцевою владою та надати їх у користування населенню.
 
З цією метою в 2003 р. розпорядженням міської ради було відкрито центр правової інформації. На базі ЦПІ спільно з Новозаводським райуправлінням юстиції, міською радою, соціальними службами проводяться „ круглі столи ” до Дня місцевого самоврядування, виїзні громадські приймальні та інші правовиховні заходи.
 
Довідково – бібліографічний апарат центру включає картотеки з питань історичної, економічної, господарської , культурної, природоохоронної діяльності органів місцевої влади і місцевого самоврядування. В 2005 році з метою ознайомлення з творчістю письменників рідного краю, в бібліотеках ЦБС запроваджено літературно - мистецькі читання „Чернігівські митці художнього слова”.
Центральна бібліотека ім. М.М.Коцюбинського комплектує свої фонди літературою з різних галузей знань, враховуючи нові напрямки в науці, економіці, виробництві, історії. Сьогодні бібліотечний фонд становить близько 125 тис. примірників книг. Бібліотека щорічно передплачується понад 200 назв періодичних видань України та Росії, фонд бібліотеки поповнюється в середньому на 10 тис. примірників, як за державні, так і за власні та спонсорські кошти. Постійно ведеться робота по залученню благодійних коштів. Бібліотека працює в рамках акції „ Подаруй бібліотеці книгу ”.
 Своєрідним путівником по фондах є каталоги та картотеки. Обліковий каталог інформує про наявність книг в центральній бібліотеці та бібліотеках – філіях міської централізованої системи.
 
З 2002 року бібліотека працює над створенням електронного каталогу періодичних видань та видань, які надходять до міської централізованої бібліотечної системи. Центральна бібліотека ім. М.М.Коцюбинського є методичним центром для бібліотек – філій міської бібліотечної системи. Майже з початку свого існування вона надає методичну допомогу бібліотекам інших систем і відомств, проводить заходи по підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників, вивчає і аналізує стан бібліотечного обслуговування населення міста.
 
В 2005 році з метою удосконалення роботи бібліотек та заохочення кращих працівників організовано міський конкурс „Краща бібліотека року”.
 
 Бібліотека йде в ногу з часом. Колектив бібліотеки сповнений творчих планів, тому що глибоко усвідомлює, що книгозбірня – це сучасний інформаційний центр, покликаний забезпечити інформацією, навчити орієнтуватися у світі нових знань.
Працівники роблять усе можливе, щоб зберегти і зміцнити цей багатогранний організм, щоб книгозбірня залишалася центром духовного життя міста, а книга – невичерпним джерелом народної мудрості, знань, духовних цінностей та надбань культури.

ТОП користувачівksankaВікторzoomGromesLeycenterofinteractionecologia077БиблиотекарьkaidachsoniaМариша